О.Довженко – відомий у світі кінорежисер, засновник поетичного кіно

ТЕМА УРОКУ: О.Довженко – відомий у світі кінорежисер, засновник

поетичного кіно. Романтичне світобачення, історія написання «Зачарованої Десни», автобіографічна основа оповіді. Поєднання минулого і сучасного. Два ліричні герої: малий Сашко і зріла людина. Морально – етичні проблеми, порушені у кіноповісті.

МЕТА УРОКУ:

НАВЧАЛЬНА:       познайомити учнів з біографією письменника і неперевершеного

Мікеланджело в кінематографії; показати його багатогранність його як творчої особистості, сприяти усвідомленню учнями історії українського кіномистецтва та його місця серед світової культури,  дати уявлення про кіноповість як різновид повісті, призначеної для постановки фільму, сприяти усвідомленню учнями самобутності автобіографічної повісті «Зачарована Десна», допомогти учням усвідомити ідейно - художні особливості кіноповісті, її естетичне багатство, познайомити учнів з найцікавішими образами твору «Зачарована Десна».

РОЗВИВАЛЬНА:  розвивати логічне мислення, навички філософського осмислення

морально - етичних проблем твору, творчу уяву, творчу активність, поглиблювати вміння коментувати й оцінювати прочитане, робити самостійні висновки й узагальнення, розвивати суспільно - політичну та навчальну компетентність, естетичні смаки.

ВИХОВНА:             виховувати оптимістичне світосприймання і світобачення,

прищепити любов до творчості О.Довженка - доробку свідомого носія національної культури, менталітету, любов до України, природи, почуття відповідальності за збереження національної куль тури, почуття прекрасного, повагу до родини, морально - етичні цінності, почуття відповідальності за збереження родинних традицій, прагнення до духовного збагачення, пізнавальний інтерес.

МЕТОДИЧНА МЕТА:  використання ІКТ на уроках літератури.

ТИП УРОКУ : урок  вивчення  нового  матеріалу

ФОРМА ПРОВЕДЕННЯ:   Літературний  альманах

ОБЛАДНАННЯ : опорні  плакати, портрет  О. Довженка, текст  художнього твору «Зачарована Десна», ПК, мультимедійний проектор, ілюстрації, картини Д.Городничого, ілюстрації природного ландшафту р. Десни, уривок з пісні «Зачарована Десна» у виконанні капели бандуристів, уривки з кінофільму «Зачарована Десна», презентація «О. Довженко»

 ЕПІГРАФ:   Художник великої епохи, він мислив масштабами століть і тисячоліть.

                                О. Гончар

 

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організація учнів до уроку

Налаштування учнів на співпрацю на уроці.

II. Актуалізація опорних знань учнів

        Прослуховування музичного запису «Зачарована Десна» у виконанні капели бандуристів та перегляд ілюстрацій р. Десни

III.  Мотивація навчальної діяльності учнів

Слово вчителя

Нині не існує на світі жодної людини, яка б не захоплювалась кіно. У кожній країні світу знають про те, що одним із творців цього мистецтва був українець   О. Довженко.

Це про його духовність говорить український поет Д.Павличко:

Дзвенить у зорях небо чисте,

Палає синім людом шлях.

Неначе дерево безлисте

Стоїть моя душа в полях.

 

Як надійшла щаслива доля,

Збудила весняну жагу.

Моя душа немов тополя

Зазеленіла на шляху.

 

Як надійшла любов справдешня,

Хлюпнула пригорщу тепла,

Моя душа немов черешня.

Понад снігами зацвіла.

 

 

Як надійшла і засіяла

Та дружба, що живе в літах.

Моя душа над снігом стала

Неначе яблуня в плодах.

 

  1. Повідомлення теми і мети уроку

                Слово вчителя

    Сьогодні на уроці ми постараємося збагнути і зрозуміти наскільки непересічною особистістю є Олександр Довженко, що найбільше виділяє його серед сучасників, а також обговоримо зміст кіноповісті «Зачарована Десна»

Випереджувальні завдання

  1. Підготувати повідомлення про життєвий і творчий шлях   О.Довженка
  2. Прочитати кіноповість «Зачарована Десна».

 

  1. Сприйняття й усвідомлення нового матеріалу

Слово вчителя

Ви прочитали багато творів, авторами яких були талановиті українські письменники. Але ці люди були наділені не лише вмінням красиво висловлювати свої думки. Вони мали й інші творчі захоплення. Геніальний Шевченко - мав талант живописця. Леся Українка-мала велике музичне обдарування. В.Винниченко писав картини, був відомим політиком.

М.Вороний - працював актором. А всебічно обдарований О.Довженко був і письменником, і учителем, актором, дипломатом, режисером.

Інтерактивна вправа «Портрет митця»

Увага учнів акцентується на портреті письменника. Викладач пропонує уважно роздивитися портрет і дати відповідь на питання: «Що можна сказати про людину, вдивляючись у її портрет? Які очі? Який погляд?» Під час обдумування відповіді викладач читає уривок з поезії Андрія Малишка:

Юнацький зір і сивина пророка,

Сльози і сонця незбагненний сплав.

Як небеса, над лісом людських справ

Світилася його душа глибока

 

Слово вчителя

 

Письменником і режисером був геніальним. Але писав про себе: «Мені дуже шкода, що так мало я зробив». Та інші так не вважали.

Ще у 1939 році Левіс Джекоб у книзі «Історія американського кіно» назвав його «першим поетом кіно». 1949 року Жорж Садуль у книзі «Історія мистецтва кіно» твердить, що «Земля» Довженка мала великий вплив на молодих кіномитців Англії та Франції.

У кінодовідниках США зазначено, що він - засновник авторського поетичного кіно. Японські кінознавці вважають, що найкращі кінострічки створено під впливом естетики українського майстра, а греки назвали Довженка Гомером XX століття. Коли у Брюселлі «Земля» була в «То ж велике щастя для вас, що Україна має такого славного сина і воістину великого художника. Нехай же вам, дорогий Олександре Петровичу, щасливо живеться і можеться предовгії літа».

Хвалили там, у вільному світі. А на Батьківщині Демян  Бєдний у газеті «Известия» написав фейлетон, після чого Довженко посивів за одну ніч.

Англійський кінорежисер Айвор Монтегю назвав Довженка «поетом життя вічного». Андрій Малишко говорив, що він залишився як дерево, що вічно цвіте, вічно плодоносить, який може стояти поряд із Сократом і Гомером.

Чарлі Чаплін стверджував, що слов’янство дало світові лише одного митця –Довженка.

До сторіччя світового кіно в небо знялися сто яскравих повітряних кульок, на яких були написані імена найвідоміших режисерів, акторів. Операторів. На одній з них сяяло прізвище та ім’я Олександра Довженка.

1994 рік ЮНЕСКО називає роком О.Довженка, а у проекті 2008 року «Великі українці» Довженко посів 22 місце.

ЛІТЕРАТУРНИЙ   АЛЬМАНАХ

І  СТОРІНКА

ВІН БУВ ЛІТОПИСЦЕМ ДОБИ

Слово вчителя

Митець прожив складне, але прекрасне життя можливо тому, що завжди послуговував принципові: «Я ніколи не був боягузом у творчості». А був літописцем доби - чесним і щирим. «У мене не було пристрасті до чогось одного, - писав Довженко. Мені здавалося, що я все можу, що все легко і мені хотілося бути різним. Хотілося начебто розділитися  на кілька частин і жити в багатьох життях, професіях, країнах і навіть видах». Він мав багато планів на майбутнє, про що свідчить запис у «Щоденнику»: «Мої мрії... літали десь у сфері архітектури, живопису, мореплавства, учителювання».

Перегляд презентації «О. Довженко»

Слово вчителя

Пропоную про основні моменти з життєпису письменника дізнатися з подорожі довженківськими місцями.

Робота з опорною схемою «О.Довженко»

«Мозковий  штурм»

  1. Де народився майбутній митець?
  2. Хто його батьки?
  3. Скільки дітей було у сім ї?
  4. Яким було його дитинство ?
  5. Який інститут закінчив митець?
  6. Ким працював О.Довженко?
  7. Де перебував на дипломатичній роботі?
  8. Що вам відомо про особисте життя письменника?
  9. Де проживав більшу частину свого життя?

 

Інтерактивна вправа « Моя думка»

Яким було життя О.Довженка: щасливим чи трагічним?

Інтерактивна вправа «Портрет митця»

Викладач пропонує учням порівняти автопортрет О.Довженка і портрет А.Горської  «Довженко»

Робота з опорним плакатом за творчістю О.Довженка

 

ІІ СТОРІНКА

Довженко - промениста зірка серед безлічі зірок, що сяє на весь світ

                                                         П.Загребельний

Слово вчителя

Довженко був широко обдарованою людиною, нагадуючи цим художників відродження. «Ця людина увесь свій вік шукала і ніколи не заспокоювалась знайденому, - писав М. Рильський. - Довженко був новатором. Відкривачем нових обріїв у мистецтві і у житті. « Для всієї діяльності митця характерне те, що кожний його новий твір був новим етапом у мистецтві.

Лінгвістичний диктант

  1. Як  пов’язав своє життя Довженко з кіно?
  2. Яким були перші його фільми?
  3. Який переворот  у кіномистецтві зробив Довженко?
  4. Який фільм 1958 року було названо одним з найкращих кінострічок усіх часів і народів?
  5. Яка картина, створена О.Довженком, є першою звуковою?
  6. Сценарій якого фільму названо ідеологічно неправильним?
  7. Знімаючи який фільм Довженко повернувся на Україну ?

 

Слово вчителя

Перші зрілі фільми Довженко «Арсенал», «Земля» завоювали весь світ, але відібрали Україну, підрізали творчі крила, вкоротили віку. «Я помру скоро тому, що з мене вийшла вся сила,- писав Довженко у «Щоденнику». - не робота подолала мене. Прибила мене недоля мого народу. А знищила мене ненависть людська і жорстокість. Убили мою радість».

III СТОРІНКА

Мистецтво, в якому немає краси - погане мистецтво

                                                                                    О.Довженко

 

Слово вчителя

Десна !  Моє слово до тебе,

Хороша поліська ріка.

Давно ти не бачиш край себе

Хлопчину Довженка Сашка,

Він виріс, пізнавши багато

Річкових і плес ,і глибин,

Та ти йому наче та мати

Якою пишається син.

Він душу свою незбагненну

Розкрив у словах чарівних.

І силу любові вогненну

Серцями відчули ми в них.

                                                   А. Малишко

Генії починаються з дитинства. І всі ми разом з дитинства. Отож сьогодні помандруємо чарівною річкою життя. Познайомимось з Довженком - автором і Довженком - героєм. Кіноповість «Зачарована десна» сповнена глибоких роздумів. Вона ніби сплетена з вінка ліричних новел-спогадів. Пройнята м яким народним гумором. За своїм філософським звучанням твір стоїть на рівні кращих світових зразків художньої прози автобіографічного характеру. Але на відміну від інших «Зачарована Десна» своєрідна за жанром і манерою викладу. «Це кіноповість, написана дуже стисло, оповідь у ній пройнята тонким ліризмом, у ній відчутно велику любов письменника - патріота до своїх земляків і всього трудящого люду, до рідної землі,» - писав літературознавець С. Пультер. Ю. Лавріненко ставить твір ще на вищий рівень: «Через «Зачаровану Десну» українська література пережила своє воскресіння духу і розмаху 20-х років». А сам письменник у листі до матері писав: « Чомусь я часто, коли не щодня, згадую про Сосницю і про вас усіх. Особливо про батька і про Вас, моя рідна старенька мамо». А в «Щоденнику» записав; « А вчора, пишучи спогади про дитинство, про хату, про діда, про сінокіс, один собі у маленькій кімнатоньці сміявся і плакав. Боже мій, скільки ж прекрасного і доброго було в моєму житті, що ніколи - ніколи вже не повернеться!»

Теорія літератури

       1.«Зачарована Десна» - який твір за жанром?

       2. Який   твір називається кіноповістю?

       3. Який твір називається автобіографічним ?

Робота в зошиті

Кіноповість - жанровий різновид літературного сценарію.

Це повість, написана з урахуванням специфіки кінематографії.

Автобіографічний твір - твір написаний з використанням фактів особистого життя автора.

 

Літературний диктант за змістом кіноповісті «Зачарована Десна»

Робота творчих груп

  1. Група

Завдання для учнів:

  1. Коли  виник задум написати твір?
  2. Скільки років писав автор кіноповість?
  3. У якому році закінчив твір?
  4. Хто екранізував «Зачаровану Десну»?
  5. У якому році глядачі змогли побачити фільм за цим твором?
  1. група

Завдання для учнів:

  1. Хто є головним героєм твору?
  2. Про кого з героїв говорить автор на початку твору?
  3. З ким порівнює автор діда?
  4. Якими рисами наділено героїв твору?
  5. З чим порівнює автор батька ?
  6. Від імені кого ведеться оповідь у творі?
  1. група

Інтерактивна вправа «Герой твору»

  1. Кого характеризує цитата:   «...дуже схожий на бога»
  2. Про кого говорить автор «Вона проклинала все, що попадалося їй на очі»?
  3. Кого характеризує цитата : «Багато я бачив гарних людей... Скільки він землі виорав, скільки хліба накосив...».

Перегляд уривку з кінофільму «Зачарована Десна»

Інтерактивна вправа «Художник»

Вміти бачити прекрасне у буденних калюжах життя» - стали поштовхом для створення Денисом Городничим картин.

(Перегляд картин художника)

-  Чим близькі картини художника до твору Довженка «Зачарована Десна»?

- Що хотів показати художник у своїх картинах?

- На скільки вдалося художнику передати красу рідного краю?

  1. Узагальнення й систематизація знань і вмінь учнів Виконання тестових завдань

Проблемне питання: Що мав на увазі Довженко, коли говорив до Десни: «Так багато дала ти мені подарунків на все життя».

Що означає назва «Зачарована Десна» для Довженка?

Символом чого стали ці слова? Чому капела бандуристів назвала свій твір «Зачарована Десна»?

Робота з тестами за комп’ютером з програмою MyTestX.

  1. Підведення підсумків уроку

Слово вчителя

Приходить теплим літом

Сьогодні дух його живий.

То йде Сашко з своїм привітом.

То йде Петрович гожим літом,

То йде Довженко - віковий

                                               А.Малишко

Робота з епіграфом уроку

Слово вчителя української літератури

О.Довженко писав: «Я щасливий, що не став злим, що житиму без ненависті і страху, що збагнув своє місце на землі». Життя Довженка було повноводною рікою. Тож наповнюйте і ріки свого життя краплинами добра, вміння, любові до батьків, до свого народу і країни. І  пам’ятайте слова великого митця:

«Сумно і смутно людині коли висихає І сліпне уява, Коли, обертаючись до найдорожчих джерел дитинства та отроцтва, нічого не бачить вона дорогого, небуденного, ніщо не гріє її. Не будить радості ані людського суму. Безбарвна та людина...Сучасне завжди на дорозі з минулого в майбутнє. Любіть землю! Любіть працю на землі, бо без цього не буде щастя вам і дітям вашим ні на якій планеті».

 

Оцінювання знань учнів. Обґрунтування навчальних досягнень

VІІІ.  Домашнє  завдання

Підготувати презентацію одного з фільмів Довженка. Написати твір-мініатюру «Моя Зачарована Десна»

 

Подобається